SZKOLENIA / WEBINARY

27.10.2022

Ręczne karmienie dorosłych jeży- czyli co robić kiedy jeż nie chce lub nie może jeść CZ.1

https://youtu.be/X9SReia9YIo
https://youtu.be/X9SReia9YIo

Czasami zdarza się, że jeże przestają przyjmować pokarm. Powinno to Was zaniepokoić w zasadzie od razu gdy odkrywacie, że Wasz jeż, który codziennie zjadał pewną określoną porcję jedzenia danej nocy nie zjadł a miska pozostała nietknięta.

Pierwszym kierunkiem powinno być umówienie takiego jeża na przegląd do weterynarza specjalisty i wykonanie badań kontrolnych, drugim zważenie go, i zanotowanie wagi, trzecim podniesienie temperatury do 26-27stopni i jeżeli macie to umieszczenie pod domkiem maty grzewczej.

Zdaje sobie sprawę, że nie zawsze a raczej rzadko weterynarz przyjmie Was od razu a jeżeli Wasz jeż w dalszym ciągu nie je (mimo, że podsuwacie mu ulubione kąski, nawet te mniej zdrowe bo to właśnie powinniście zrobić jeżeli oczywiście zdrowych nie je, aby przemiana materii się nie zatrzymała). Nie przyjmowanie jedzenia przez dobę lub co gorsza dłużej może być tragiczne w skutkach- zatrzymanie metabolizmu, zwężenie żołądka, anoreksja lub bulimia to tylko niektóre z przykrych konsekwencji, które mogą być nie do odczynienia.

Mówi się, że zdrowe zwierzę się nie zagłodzi, jednak po pierwsze skąd macie pewność czy Wasz jeż jest zdrowy bez szczegółowych badań. Wszak jeże nie należą do najbardziej ekspresyjnych zwierząt na świecie a wręcz przeciwnie – to mistrzowie skrytości. Poza tym jeże czasami z różnych przyczyn nie tylko temperatury podchodzą do hibernacji i zaprzestają wówczas jeść (choć jeże pigmejskie nie powinny bo jest dla nich równa ze śmiercią!). Wtedy właśnie bardzo ważna jest Wasza pomoc i reakcja oraz nakarmienie takiego jeża ręcznie za pomocą strzykawki!

Najczęściej konieczność ręcznego karmienia jeży ma miejsce po zabiegach i operacjach, z powodu choroby, z powodu wieku, z powodu przyjmowania leków.

Być może wizja ręcznego karmienia jeża wydaje się dla Was straszna. Ale zapewniam Was, że w większości przypadków jest to wykonalne bez większego problemu i zdecydowana większość jeży zwyczajnie takie płynne lub półpłynne jedzenie ze strzykawki zjada.

Jakie sprzęty do ręcznego karmienia warto mieć pod ręką:

 1. Strzykawka
 2. Nasadka silikonowa na strzykawkę (przydatne niekonieczne)
 3. Pokarm w wersji płynnej lub półpłynnej

Jaki pokarm płynny i półpłynny sprawdza się najlepiej dla jeży?

 1. Royal canin recovery
 2. Royal canin convalescence suport
 3. Specific F / C Intensive suport
 4. Hills recovery prescription
 5. Gerberki dla niemowląt do 4 miesiąca z mięsem
 6. Mleko dla kociąt royal canin (+espumisan)
 7. Glukoza (dodawana do innego posiłku dla zwiększenia energetyczności)
 8. Opcjonalnie śmietanka bezlaktozowa + żółtko
 9. Inne płynne posiłki dla kotów typu drink w puszce

Pozycje do karmienia

 1. Na plecach – w mojej ocenie najwygodniejsza i najprostsza
 2. W pozycji stojącej brzuchem w dół – trudniejsza

Ile pokarmu podać?

To zależy od kiedy Wasz nie je. Jeżeli nie jadł kilka dni zacznijcie od małych porcji po 1ml kilka razy dziennie  i stopniowo zwiększajcie ilość a zmniejszajcie częstotliwość. Jeżeli nie jadł tylko 1 dzień możecie podać więcej. Jeżeli jeż je w miarę chętnie podawajcie tyle ile jeż ma ochotę, zwykle jednak nie jest to tak proste gdy jeż nie chce jeść sam z miski i trzeba się napracować aby jeż zjadł ten 1-2 ml.

Pamiętajcie aby podczas leczenia dopóki jeż nie zacznie sam jeść podawać mu regularnie pokarm. Może się jednak zdarzyć, że jeżeli karmiliście jeża ręcznie przez 1-2 tygodnie lub dłużej to po wyzdrowieniu taki jeż się rozleniwi i trzeba będzie go zachęcać do zjadania samodzielnie. Tutaj świetnie sprawdzają się zmiksowane ulubione przysmaki np. sucha karma z owadami. Taki mix strasznie śmierdzi ale działa cuda przy niejadkach.

Suplementy, które wspierają jeże w takich stanach:

 1. Betaglukan najlepiej w syropie– naprawdę działa cuda
 2. Pasta multiwitaminowa dla kotów
 3. Witaminy z grupy B
 4. Vetoquinol Calo Pet pasta

Pamiętajcie, że ręczne karmienie oprócz tego, że czasami jest niezbędne to dla wielu jeży będzie powodowało dyskomfort a ponadto to nie jest lekarstwo. Dlatego bardzo ważne jest aby jak najszybciej znaleźć powód dla którego jeż nie je i rozpocząć leczenie.

Na koniec podkreślę – brak przyjmowania pokarmów przed kilka dni jest tragiczne w skutkach dla każdego żywego organizmu w tym również dla jeży. Jeżeli zauważyliście, że Wasz jeż nie je przez dobę – skontaktujcie się z weterynarzem i rozpocznijcie ręczne dokarmianie.

Czasami okazuje się, że mimo starań i wykonywania wszystkiego prawidłowo nie dacie rady nakarmić jeża. Wówczas poszukajcie dowolnego weterynarza, który pomoże Wam i poda jeżowi kroplówkę.

PS. Jeżeli Wasz jeż jest wybrednym niejadkiem lub je bardzo monotonne potrawy umiejętność ręcznego podania ze strzykawki pasty z dodatkiem niezbędnych do zdrowego funkcjonowania witamin i minerałów bardzo Wam się przyda!

Na podstawie Webinara/ Szkolenia prowadzonego przez ;

Dzięki współpracy z

Tłumaczone przez: