O nas
WSZYSTKIE JEŻE

2010 rok był dla nas szczególnie ważny — w lutym przeprowadziliśmy się z Krakowa do Opola, w marcu staliśmy się młodym małżeństwem, w listopadzie Maciek obronił tytuł magistra inżyniera...

Was jednak interesuje pewnie inna część naszej historii.  Otóż we wrześniu tego samego roku 2010 r. do naszego domu trafiły pierwsze dwa jeże: mali Lilo i Stich. Jeżami zainteresowaliśmy się już w 2009 roku, gdy poszukiwaliśmy odpowiedniego zwierzaka domowego dla siebie. Początkowo kupiliśmy dwa (wymienione wyżej) małe jeżyki z hodowli poznańskiej, szybko przekonaliśmy się, że jeże „to właśnie to”. Zafascynowały nas i postanowiliśmy po wielu miesiącach wnikliwej lektury wszelkich stron polskich oraz zagranicznych, świadomie rozmnożyć nasze jeże. Po odchowaniu pierwszego miotu postanowiliśmy zostać małą domową hodowlą jeży. Hodujemy i oswajamy jeże w domu, zapewniając im optymalne warunki życia. Jeżeli poszukujesz oswojonego zdrowego jeżyka i liczysz na wsparcie merytoryczne podczas pierwszych dni malucha w nowym domu, dobrze trafiłeś.

Zapraszamy na stronę "Nasze jeże" oraz "Oferta sprzedaży jeży”.

Poniżej załączamy zdjęcia kilku naszych terrariów oraz przypomnienie, że mając jeżyka bardzo ważna jest odpowiednia temperatura w jego otoczeniu (minimum 23-24 st. C. oraz ważenie — utrata wagi u jeży to pierwszy objaw, który powinien zaniepokoić i skierować troskliwego opiekuna do dobrego weterynarza specjalizującego się w małych ssakach. Zachęcamy też do dbania o odpowiedniej wielkości i jakości terraria dla kolczastych podopiecznych, aby żyło im się komfortowo (oczywiście żadne terrarium nie zastąpi wybiegu ;-) ).

Od 2020 roku należymy do Stowarzyszenia Polish Responsible Hedgehog Owners Assosiation ( https://hedgehogownersassociation.pl ). Jako współtwórcy tej grupy kładziemy szczególny nacisk na jawną wysoką jakość opieki na jeżami pigmejskimi (w tym prawidłowy sposób żywienia) oraz troskę o najwyższy poziom jakości warunków mieszkaniowych jeżyków, zarówno w hodowli, jak i w domach, gdzie mieszka tylko jeden jeżyk.

Możemy pochwalić się certyfikatem Polish Responsible Hedgehog Owners Assosiation jakości hodowli, zweryfikowanej na rok 2021, 2022, 2023 oraz 2024. Co roku następuje konkretna weryfikacja aby utrzymać ten certyfikat. O czym świadczy taki certyfikat oraz listę odznaczonych hodowli znajdziecie TUTAJ. Oraz odznaczeniem, które otrzymałam od niezależnej komisji w 2022 oraz 2023 roku podczas Wrocławskich Targów Zoologicznych - Hodowli Jeży Godnej Polecenia.

Nasze jeże są wpisane do kilku baz/rejestrów zawierających imponującą liczbę przodków jeży pigmejskich, między innymi do bazy Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Zwierząt Egzotycznych i Domowych, Słowackiej bazy jeży pigmejskich, Międzynarodowego rejestru: thpregistry.com oraz bazy Polish Responsible Hedgehog Owners Assosiations, a ponadto APH Data Base, dzięki czemu mamy maksymalną pewność wykluczenia niepożądanego chowu wsobnego, a co za tym idzie, zapewnienia optymalnego zdrowia i kondycji jeżowego potomstwa, które, zaraz obok dobrego charakteru, usposobienia oraz oswojenia, są dla nas priorytetem.

Wszystkie nasze dorosłe jeżyki oraz maluszki wyjeżdżające do Was, otrzymują rodowód oraz są wpisywane do bazy, otrzymując swój indywidualny numer rejestracyjny. Każdy maluszek otrzymuje też wyprawkę oraz, przed wyjazdem, przechodzi szczegółową kontrolę profilaktyczną u weterynarza specjalisty, którą lekarz potwierdza wpisem w książeczce zdrowia, jaką otrzymuje każdy nowy właściciel wraz z rodowodem i wyprawką.

Zostałam zaproszona do współtworzenia projektu edukacyjnego dla lekarzy weterynarii przez Dr. Tomasza Pięknika z sieci klinik Eden, który ma pomóc przekazać wiedzę o jeżach oraz jak zapewnić optymalny dobrostan jeży pigmejskich w tym dietę, warunki życia oraz opiekę w rekonwalescencji:

https://youtu.be/XTJ8Ka5Oxwk

Od 2023r. dzięki poszerzaniu wiedzy, uczestnictwie w międzynarodowych szkoleniach oraz współtworzeniu projektów jestem certyfikowanym sędzią międzynarodowym afrykańskich jeży pigmejskich.

Na Targach AnimalWroclove 2023 ponownie otrzymałam odznaczenie oraz nagrodę "Hodowla Jeży pigmejskich godna polecenia"!

Miałam okazję wziąć udział oraz sędziować lub asystować przy sędziowaniu na wielu wystawach jeży pigmejskich min;

Wrocław 2018

Wrocław 2019

Wrocław 2020

Wrocław 2021

Kostolna 2022

Ostrava 2022

Hurbanova 2023

Ostrava 2023

Belotin 2024